گاوصندوق یا صندوق نسوز چیست؟

بالا بردن گاوصندوق از پله چگونه است؟
جولای 12, 2023

گاوصندوق یا صندوق نسوز چیست؟

نگه داشتن اسناد ضروری و ارزشمند امری واجب است، ولی پیش بینی، برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای موارد اضطراری مانند آتش سوزی و یا سیل در حفظ ایمنی اقلام مهم، یک حرکت هوشمندانه می باشد. یکی از بهترین راه ها برای حفاظت از اسناد یا اقلام ضروری در هنگام وقوع بحران مثل آتش سوزی، نگهداری موارد مهم در صندوق نسوز می باشد. در وهله اول به سراغ رتبه بندی صندوق های نسوز می رویم. برای رتبه بندی صندوق های نسوز از نظر سطح کیفی و امنیتی فاکتور های مختلفی از قبیل: مشخصات فنی، آزمون استانداردها و…وجود دارد. برای توضیح مشخصات فنی باید سراغ ساختار صندوق نسوز رفت.

ساختار صندوق نسوز

فولاد یک نوع ماده غیر قابل احتراق و مقاوم در برابر آتش می باشد و بطور معمول بدنه صندوق های نسوز از فولاد دوجداره ساخته شده، و حفره های آن با کامپوزیت ویژه که در برابر آتش مقاوم می باشد پر شده است. اگر چه این کامپوزیت می تواند در برندهای مختلف صندوق نسوز متفاوت باشد، اما حاوی یک هیدرات، مثل آلوم یا گچ است که بخار آب را هنگام گرم شدن آزاد می کند،حال بخشی از این بخارهای آب، به فضای داخلی گاوصندوق هدایت می شوند تا دمای فضای داخل صندوق نسوز را در برابر حرارت آتش تنظیم کنند. البته ماده ای به نام Insulite توسط شرکت Schwab برای استفاده در ساخت گاوصندوق ضد آتش ثبت شده است. برای کنترل فشار رطوبت و بخار آب، از دریچه ها یا سوراخ های خارجی در بخش های مختلف صندوق نسوز استفاده می شود و بدین ترتیب بخشی از بخار آب در آتش می سوزد.

مواردی که توصیه می شود در صندوق نسوز نگهداری کنید:

  • اطلاعات بیمه نامه
  • اطلاعات حساب بانکی و مالی
  • شناسایی و گذرنامه
  • اطلاعات مهم
  • کلید برای صندوق ایمنی شما
  • پول نقد و دیگر ارزش ها
  • داده ها و هارد دیسک

لازم به ذکر است که حفاظت در مقابل رطوبت بحرانی در داخل محفظه، همانند مقاومت به آب نیست (اگرچه برخی از گاوصندوقها این قابلیت را ارائه می دهند).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *